Lidhje

Dakota e Veriut, kandidati i vdekur fiton në zgjedhje


Voters cast their ballots at socially distanced privacy booths at a early voting site inside the Bismarck Event Center as the coronavirus disease (COVID-19) outbreak continues in Bismarck, North Dakota, Oct. 26, 2020.
Voters cast their ballots at socially distanced privacy booths at a early voting site inside the Bismarck Event Center as the coronavirus disease (COVID-19) outbreak continues in Bismarck, North Dakota, Oct. 26, 2020.

Zyrtarët e zgjedhjeve në shtetin e Dakotës Veriore thonë se një kandidat 55-vjeçar i cili vdiq nga COVID-19 në fillim të tetorit, është zgjedhur në legjislaturën e shtetit.

Zyrtarët thanë se David Andahl, kandidat republikan për vendin legjislativ të distriktit 8 të atij shteti, e mori virusin gjatë një infeksioni dhe vdiq më 5 tetor. Familja e tij, në një postim në Facebook, tha se ai vuante nga probleme të tjera shëndetësore që e komplikuan infeksionin.

Zyrtarët e zgjedhjeve vendosën ta linin emrin e Andahl në fletën e votimit pasi prokurori i përgjithshëm i shtetit tha se, nëse ai fitonte, zëvendësimi i tij mund të bëhej nga një komision ose votuesit mund të kërkonin zgjedhje të posaçme.

Andahl kishte qenë fermer dhe kishte shërbyer në komisionin e planifikimit të qarkut prej 12 vjetësh.

Në kohën kur Andahl u infektua me COVID-19 Dakota e Veriut po përballej me një nga shpërthimet më të rënda të virusit në vend.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG