Lidhje

Dhuna në Kampionatin Evropian të futbolli


Policia polake ka ndaluar 184 njerëz të përfshirë në përleshjet mes rusëve dhe polakëve para dhe gjatë ndeshjes së futbollit mes tyre në Kampionatin Evropian 2012.

Përleshjet e para ndodhën të martën gjatë një marshimi nga mijëra tifozë rusë drejt Stadiumit Kombëtar në Ditën e Rusisë, e cila shënon rënien e Bashkimit Sovjetik.

Incidente të dhunëshme po ashtu ndodhën gjatë ndeshjet e cila përfundoi barazim 1-1.

Zyrtarët thonë se më shumë se 150 polakë dhe 24 rusë ishin mes të arrestuarve.
XS
SM
MD
LG