Lidhje

Powers, shtim i përpjekjeve kundër Ebolës


Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara po bën thirrje për një përgjigje më të fortë ndaj shpërthimit të Ebolës që ka shkaktuar vdekjen e rreth 5,000 njerëzve në Afrikën Perëndimore.

Samantha Powers në një postim në Twitter, pasi kaloi një ditë në Guine, tha se "niveli i nevojave është tronditës" dhe madje edhe "burimet më themelore do të ndihmonin për shpëtimin e jetës së njerëzve".

Ajo ndodhet në Afrikën Perëndimore ku do të vizitojë vendet më të goditura nga Ebola, duke përfshirë Sierra Leonen dhe Liberinë.

Vizita e saj në Afrikën Perëndimore vjen pas një vendimi të guvernatorit të shtetit të Nju Jorkut, Andrew Cuomo për të rishikuar politikën e karantinës për punonjësit shëndetësorë të cilët kthehen në Shtetet e Bashkuara pas trajtimit të pacientëve me Ebola në Afrikën Perëndimore:

"Punonjësve të kujdesit shëndetësor që kthehen nga ky rajon, të cilët janë ekspozuar ndaj njerëzve të infektuar dhe qytetarëve të ekspozuar që kthehen në Shtetet e Bashkuara , do t’u kërkohet të qëndrojnë në shtëpitë e tyre për një karantinë 21-ditore. Gjatë këtyre 21 ditëve ata do t’u nënshtrohen kontrolleve mjekësore dy herë në ditë".

Udhëzimet e reja erdhën vetëm dy ditë pasi zoti Cuomo dhe guvernatori Chris Christie i shtetit fqinj të Nju Xhersit së bashku njoftuan një karantinë të detyrueshme 21-ditore për personelin mjekësor që kthehet nga Afrika Perëndimore.

Karantina e detyrueshme u vu në zbatim, pasi një mjek i cili kishte trajtuar pacientë në Guine u bë personi i parë në Nju Jork i diagnostikuar me Ebola.

Një infermiere e cila ka punuar në Sierra Leone u bë personi i parë që iu nënshtrua karantinës së detyrueshme në Nju Xhërsi, pasi ajo arriti të premten në Aeroportin Ndërkombëtar të Njuarkut.

Dr. Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar Amerikan të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, tha të dielën se vendosja e një karantine të detyrueshme për personelin mjekësor që punon në Afrikën Perëndimore do të dekurajonte të tjerët të udhëtojnë në rajon për të ndihmuar në luftën kundër Ebolës.

XS
SM
MD
LG