Lidhje

Tiranë: Referendum partiak më 9 prill, zhvillohet Kongresi i Partisë Socialiste


Partia Socialiste zhvilloi në Tiranë kongresin e radhës, ku u vendos të mbahet një referendum partiak lidhur me mënyrën e zgjedhjes së kryetarit.

Kongresi tërhoqi interesin e opinionit publik për shkak të polemikave mbi ecurinë e reformave, rezultatet e punës së qeverisë përballë krizës ekonomike.

Partia Socialiste zhvillon kongresin e saj
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, tha se qeveria e tij e shpëtoi vendin nga kolapsi financiar, në 30 muaj vuri rregull në llogaritë dhe borxhet e fshehura, që firmave private me investime publike u shkonin mbi 720 milionë dollarë.

Kryeministri Rama tha se cmimet e ilaceve në treg janë ulur rreth 30 pë qind dhe u ulën ose u hoqën disa taksa si ajo mbi fitimin tek bizneset e vogla.

Ulja dhe heqja e kësaj takse i shtoi bizneset e vogla dhe fitimet e tyre. Sipas tij, qeveria po kompenson pronarët dhe ushtarakët, ish të dënuarit politikë dhe shtresat në nevojë, detyrime që u shtynë për dy dekada.

Borxhi publik po ulet, por qeveria, tha zoti Rama, u detyrua të marrë borxhe për të shkyer borxhet e qeverisë së mëparshme, duke kapërcyer një periudhë papërgjegjshmërie me financat.

Kongresi zgjedhor i Partisë Socialiste me 1500 delegatë pritet të zgjedhë asamblenë me 175 antarë si dhe do të vendosë mbi zgjedhjen e kryetarit të partisë, kur ajo është në pushtet.

Një nga deputetët e kësaj partie, Ben Blushi, ka deklaruar publikisht ambicjen e tij për të kandiduar për postin e kryetarit të Partisë Socialiste.

Ai ka deklaruar se kryetarit Rama i ka mbaruar mandati rej 3 vjetësh dhe sipas statutit, partia duhet të mbajë zgjedhje për postin e kryetarit.

Kundërshtarët e tij pohojnë se zgjedhje për kryetar nuk mund të ketë për sa kohë që ai kryeministër në detyrë pasi e udhëhoqi partinë në një fushatë zgjedhore, që e solli në pushtet.

Në fund, kryeministri Rama propozoi të mbahet një referendum për këtë temë, i cili u miratua nga Kongresi. Por zoti Blushi deklaroi se këtë referendum e quajti nul dhe se nuk do të pranonte të eleminohej në këtë mënyrë.

XS
SM
MD
LG