Lidhje

Egjipt, rihapen bankat, vendi përpiqet të rimëkëmbet


Egjipt, rihapen bankat, vendi përpiqet të rimëkëmbet
Egjipt, rihapen bankat, vendi përpiqet të rimëkëmbet

Në Egjipt, bankat janë rihapur, ndërsa vendi përpiqet të rimëkëmbet, pas dëmtimit të ekonomisë nga protestat e punonjësve që detyruan largimin nga pushteti të presidentit Hosni Mubarak.

Sot bankat ishin hapur si zakonisht. E diela është dita e parë e fillimit të aktivitetit të biznesit të javës në Egjipt.

Bankat qëndruan kryesisht të mbyllura dhe u hapën vetën në disa raste për disa orë, që kur filloi kryengritja popullore në janar.

Tregu i aksioneve pësoi humbje të mëdha kur filluan protestat dhe vazhdon të jetë i mbyllur, por pritet të hapet gjatë javës.

Drejtuesit ushtarakë të Egjiptit thanë të premten se nuk do të tolerojnë protesta të tjera. Pas ndryshimit të qeverisë, shumë punonjës i vazhduan protestat me kërkesa ekonomike.

XS
SM
MD
LG