Lidhje

Shqipëri: Kremtohet Fiter Bajrami


Mijëra besimtarë muslimanë shqiptarë festuan sot në Tiranë e në të gjithë vendin, Fiter Bajramin, dita kulmore e festës së tyre pas një muaj sakrifica dhe dhe meditimesh kushtuar profetit Muhamed.

Shqipëri: Kremtohet Fiter Bajrami
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Në kryeqytetin e Shqipërisë ata u bashkuan si edhe herë të tjerë me mijëra për të kryer faljet dhe ceremonitë e posaçme të kësaj feste në shëtitoren Dëshmorët e Kombit. Drejtuesit më të lartë të lartë komuntetit musliman mbajtën fjalime mbi sakrificat e besimtarëve dhe përkushtimin e tyre ndaj profetit, bashkë me lutjet për zhvillim, paqe e begati.

Kryetari i komunitetit musliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj tha se festa e Bajramit është lehtësimi i shpirtit, është kënaqësia e brendshme që buron nga përmbushja e shpresës së adhurimit dhe përfitimit të faljes prej Allahut. Besimtarët festojnë pas një muaj sakrificash, larg kërkesave materiale të njeriut. Bajrami i vërtetë erdhi së bashku me profetin Muhamed mbi këtë botë dhe dhe vazhdon çdo ditë që besimtarët ndjekin porositë e tij.

Bashkësia Muslimane është më e madhja në Shqipëri dhe ashtu si besimet e tjera po shtojnë numrin e besimtarëve dhe objekteve të kultit në një liri të plotë dhe përkushtim fetar, pas 50 vjet ndalimi dhe vrasjesh dhe burgosjesh të klerikëve nga diktatura komuniste.

Në gjithë historinë e vendit asnjë regjim nuk ka mundur të dëmtojë harmoninë ndërfetare shumëshekullore, apo të provokojë ndonjë konflikt ndërfetar, ndonëse ka shkatërruar mjaft objekte kulti dhe ka ndëshkuar mijëra besimtarë.

XS
SM
MD
LG