Lidhje

Erdogan, thirrje për bojkotim të mallrave franceze


Archive: Turkish President Tayyip Erdogan and French President Emmanuel Macron attend a news conference after a Syria summit, in Istanbul, Turkey October 27, 2018. REUTERS/Murad Sezer
Archive: Turkish President Tayyip Erdogan and French President Emmanuel Macron attend a news conference after a Syria summit, in Istanbul, Turkey October 27, 2018. REUTERS/Murad Sezer

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan bëri thirrje të hënën që turqit të mos blejnë kurrë mallra franceze.

Ai u bëri thirrje gjithashtu udhëheqësve të Bashkimit Evropian të ndalin atë që ai e quajti axhendë "anti-islamike" të presidentit francez Emmanuel Macron.

Zoti Erdogan tha të shtunën se zoti Macron ka një problem me myslimanët dhe ka nevojë për kontrolle të shëndetit të tij mendor, një deklaratë që e bëri Francën të tërheqë ambasadorin e saj nga Ankaraja.

Ai bëri komente të ngjashme të nesërmen dhe përsëri të hënën.

"Ashtu siç thonë ata në Francë ‘mos blini mallra të markave turke’, unë u bëj thirrje të gjithë qytetarëve të mi që të mos i ndihmojnë kurrë markat francize, të mos i blejnë ato,” tha zoti Erdogan.

Franca është burimi i 10-të më i madh i importeve të Turqisë dhe tregu i shtatë më i madh për eksportet turke, sipas Institutit Statistikor të Turqisë.

Automjetet franceze janë ndër më të shiturat në Turqi.

Presidenti Macron ka deklaruar se do të luftojë "separatizmin islamik", i cili, sipas tij, po kërcënon të uzurpojë disa komunitete myslimane të Francës.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se sulmet personale të Erdoganit shënojnë një pikë tjetër të ulët.

Franca është tronditur nga ngjarja e këtij muaji, kur një militant islamik i preu kokën një mësuesi francez, si hakmarrje ndaj përdorimit prej tij të karikaturave të Profetit Muhamed gjatë një ore mësimi për lirinë e shprehjes.

Turqia dhe Franca janë të dyja anëtare të NATO-s, por kanë patur mosmarrëveshje për çështje të tilla si Siria dhe Libia, juridiksioni detar në Mesdheun lindor dhe konflikti në Nagorno-Karabak.

PROTESTON PAKISTANI

Parlamenti i Pakistanit miratoi të hënën një rezolutë që i kërkon qeverisë të tërheqë ambasadorin nga Parisi, duke akuzuar Presidentin Emmanuel Macron për "urrejtje" kundër myslimanëve.

Rezoluta e Asamblesë Kombëtare, u miratua pak orë pasi ambasadori francez në Islamabad u thirr në ministrinë e jashtëme për t’i paraqitur një protestë zyrtare.

Rezoluta i kërkon qeverisë t’i bëjë thirrje edhe vendeve të tjera myslimane për të bojkotuar mallrat franceze.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG