Lidhje

Tiranë: Parlamenti nisi shqyrtimin e projekt-ligjit mbi dosjet e Sigurimit të Shtetit


Në Tiranë, parlamenti nisi sot shqyrtimin e projekt-ligjit për hapjen e dosjeve të Sigurimit të Shtetit. Projekti u mbrojt para komisionit parlamentar të ligjeve nga ministri i mirëqenies sociale, Erjon Veliaj.

Ai theksoi se ky nuk është një ligj lustracioni, por lejon gjithë viktimat dhe punonjësit e Sigurimit të Shtetit të njihen me dosjet dhe gjithë informacionin e mbledhur kundër tyre.

Një komision me 5 antarë do të shqyrtojë kërkesat e individëve dhe institucioneve për hapjen e dosjeve të Sigurimit. Autoritetet shtetërore do të informohen mbi lidhjet me Sigurimin të zyrtarëve aktualë, që synojnë të bëjnë karrierë në administratën publike.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG