Lidhje

Evropianët miratojnë shitjen e Volvos një kompanie kineze

  • Zëri Amerikës

Evropianët miratojnë shitjen e Volvos një kompanie kineze

Rregullatorët e Bashkimit Evropian kanë miratuar blerjen nga një kompani kineze të ikonës suedeze të prodhimit të makinave Volvo.

Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian, tha të martën se blerja e Volvos nga kompania kineze e makinave Geely nuk do të ndikohë ndjeshëm në konkurencën në zonën ekonomike evropiane.

Komisioni theksoi se kompania kineze Geely, pothuajse nuk shet asnjë veturë pasagjerësh në Evropë. Kompania Geely dhe fondacioni kinez i investimeve Daging e blenë Volvon nga prodhuesi amerikan i makinave Ford në muajin mars për gati 2 miliard dollarë. Kompania amerikane nderkohë ka shitur markat e tjera evropiane, përfshi Jaguar dhe Land Rover, për tu përqendruar në markat e saj kryesore amerikane.

XS
SM
MD
LG