Lidhje

Besimtarët festojnë Fitër Bajramin në Shqipëri


Në Shqipëri, për besimtarët myslimanë sot ishte një ditë e shënuar - festimi i Fitër Bajramit që shënon përfundimin e muajit të Ramazanit.

Në Tiranë, mijëra besimtarë myslimanë falën namazin në orët e para të mëngjesit në Sheshin Skënderbej. Në fjalën e tij gjatë ceremonisë, kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj, ndërsa uroi besimtarët myslimanë dhe të gjithë qytetarët shqiptarë për shëndet, mirësi e suksese në çdo sferë të jetës, theksoi se “Bajrami është dita e lehtësimit të brengave, është dita e shpresave të reja, është dita e të kujtuarit për njëri-tjetrin, është dita për të gëzuar fëmijët me dhurata dhe përkëdhelje, është dita për të respektuar të moshuarit me mirënjohje dhe dashuri, është dita për t’u gjendur pranë të gjithë atyre njerëzve që presin interesimin dhe vëmendjen tonë”, u shpreh Kreu i Komunitetit Mysliman.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG