Lidhje

Forcat kryengritëse në Libi thonë se kanë siguruar fitore në Misrata


Forcat kryengritëse në Libi thonë se kanë siguruar fitore në Misrata
Forcat kryengritëse në Libi thonë se kanë siguruar fitore në Misrata

Forcat kryengritëse në Libi thonë se kanë siguruar fitore në qytetin-port të Misratës, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve e Bashkuara Ban Ki Mun i bëri sot thirrje qeverisë libiane t’i ndalë sulmet dhe të lejojë kalimin e ndihmave humanitare tek civilët në nevojë.

Forcat kryengritëse thanë se i kanë detyruar me luftime të rënda forcat e Kadafit të tërhiqen rreth 15 kilometra larg Misratës.

Ndërkohë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së bëri thirrje për ndalimin e menjëhershëm të luftimeve në Libi. Zoti Ban tha sot në një konferencë shtypi në Gjenevë se i kishte telefonuar kryeministrit libian Ali al Mahmudi dhe i kishte kërkuar ndalimin e luftimeve, si dhe të lejonte hyrjen e punonjësve të Kombeve të Bashkuara në Libi.

XS
SM
MD
LG