Lidhje

Frontex-i ndihmon Shqipërinë


Një ekip policësh të Bashkimit Evropian po ndihmon Shqipërinë të ndalë rrjedhën e emigrantëve që kalojnë kufirin e saj me Greqinë për të arritur në Evropën perëndimore dhe veriore.

Pesëdhjetë policët nga Gjermania, Republika Çeke, Letonia dhe Lituania po punojnë në kuadrin e policisë kufitare të Bashkimit Evropian të njohur me emrin Frontex.

Frontex ndihmon Shqipërinë
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00

Ekipet e policisë së Bashkimit Evropian veprojnë në Shqipëri që nga 22 maji i këtij viti.

"Gjatë dy muajve të fundit, ne kemi vendosur disa ekipe këtu, për të ndihmuar zyrtarët shqiptarë në çështjen e hyrjes së emigrantëve përmes kufirit. Prapa meje duken kufijtë grekë. Shohim një hyrje të vazhdueshme të emigrantëve këtu dhe kemi ardhur për të ndihmuar policinë shqiptare në mbikqyrjen e kufirit dhe zbulimin e çdo aktiviteti të mundshëm kriminal, duke përfshirë edhe kontrabandën e njerëzve", thotë zëdhënësi i FRONTEX-it, Krzystof Borowski për televizionin Reuters.

Disa prej emigrantëve të ndaluar në kufi banojnë në një qendër pritjeje për azilkërkuesit në Tiranë.

"Para një viti e gjashtë muajsh, u largova në këmbë nga Iraku për në Turqi, duke i paguar dikujt 500 euro. Qëndrova në Turqi 15 ditë dhe pastaj shkova në Greqi me anije, duke paguar 1500 euro. Në Greqi qëndrova një vit e pesë muaj dhe pas kësaj erdha në Shqipëri, ku ndodhem tani,” thotë Ali Sulejman, emigrant nga Iraku.

"Dua të shkoj në Gjermani, dua të jetoj në Gjermani. Gjermania është shumë e mirë, është shumë mirë të jetosh në Gjermani".

"Motra ime jeton në Gjermani, dua të shkoj në Gjermani", thotë emigranti irakian.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG