Lidhje

Shqipëri: Shqetësime për prirjet e emigracionit


Prirjet e emigrimit nga Shqipëria
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00

Në Tiranë, Qendra për Studime Ekonomike dhe Sociale sapo mbylli një studim mbi trendet migratore të popullatës shqiptare. Ekspertët zbuluan se ka një rritje të emigrimit potencial dhe se po emigron pjesa më e arsimuar e banorëve. Sipas një vëzhgimi tjetër, studentët shqiptarë, që po studiojnë jashtë vendit, nuk duan të kthehen më në Shqipëri. Për detajet e këtyre studimeve, korrespondenti ynë në Tiranë, Ilirian Agolli, bisedoi me studiuesin Ilir Gëdeshi, Drejtues i Qendrës për Studime Ekonomike dhe Sociale:

Prirjet e emigrimit nga Shqipëria
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG