Lidhje

Izraeli lehtëson kufizimet ndërkufitare në Gazë


Palestinezët në Gazë thonë se Izraeli ka lehtësuar disa nga kufizimet për lëvizjen ndërkufitare në Gazë, ndërkohë që të dyja palët zbatojnë një armpushim të arritur me ndërmjetësimin e egjiptianëve.
Peshkatarë palestinezë thanë se patën mundësi të lundrojnë deri në 7 kilometra larg vijës bregdetare, pa u penguar nga zyrtarët izraelitë, pasi Izraeli njoftoi se po dyfishonte distancën e lejueshme. Izraeli thotë se bllokada është vendosur për të penguar kontrabandën e armëve.
Palestinezëve iu lejua gjithashtu lëvizja tokësore në zonën e administruar nga Izraeli ndëmjet Rripit të Gazës dhe Izraelit.
XS
SM
MD
LG