Lidhje

Anëtarja e Gjykatës së Lartë, Ruth Bader Ginsburg i nënshtrohet operacionit


Gjykata e Lartë njoftoi se gjykatësja Ruth Bader Ginsburg kishte kryer një operacion për hequr dy masa tumorale malinje nga mushkëria e saj e majtë.

Kjo është hera e tretë gjykatësja Ginsburg përballet me kancerin nga koha kur ajo u anëtare e gjykatës vitin 1993.

njoftim thuhej se gjykatësja 85 vjeçare e kishte kryer operacionin të premten Nju Jork dhe se pritet qëndrojë spital për disa ditë.

Gjykata tha se mjekët nuk kanë gjetur "ndonjë provë sëmundja jetë përhapur ndonjë pjesë tjetër trupit" dhe se nuk është planifikuar aktualisht zhvillohet ndonjë trajtim shtesë ndaj zonjës Ginsburg.

Masat tumorale u gjetën gjatë kryerjes analizave pasi gjyqëtarja theu një nga brinjët gjatë një aksidenti 7 nëntor.

Zonja Ginsburg po trajtohet qendrën për kancerit Memorial Sloan Kettering Nju Jork.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG