Lidhje

Gjendje e tensionuar në kryeqytetin rebel të Libisë Bengazi


Gjendje e tensionuar në kryeqytetin rebel të Libisë Bengazi

Kryeqyteti rebel i Libisë, Bengazi ishte sot i tensionuar pas shkëmbimeve të zjarrit që shpërthyen në rrugët e tij dhe ndërsa u zhvillua funerali i shefit ushtarak të opozitës dhe dy nga ndihmësit e tij.

Këshilli udhëheqës i forcave rebele njoftoi se komandanti i tij i lartë ushtarak, Abdel Fattah Younes, dhe dy ndihmës të tij u vranë dje nga persona të panjohur.

Kreu i Këshillit Kombëtar Kalimtar, Mustafa Abdel Jalil tha se Younes dhe ndihmësit e tij - të dy kolonelë - u vranë para arritjes për t’u marrë në pyetje në një seancë të opozitës lidhur me një "çështje ushtarake". Ai tha se kreu i celulës së armatosur që vrau personat në fjalë ishte arrestuar.

Jalil nuk tha se cili, sipas tij, qendronte prapa vrasjeve por njoftoi se kryengritësit do të mbajnë tri ditë zi.

XS
SM
MD
LG