Lidhje

Senati hedh poshtë Marrëveshjen e Re të Gjelbër


Senati amerikan i udhëhequr nga republikanët votoi të martën mbrëma kundër shqyrtimit të Marrëveshjes së Re të Gjelbër të mbështetur nga demokratët. Fjala është për një plan ambicioz që synon të eliminojë karburantet fosile në Shtetet e Bashkuara, si faktor që çon në ndryshimet e klimës.

57 senatorët republikanë votuan kundër atij që njihet si propozimi i gjelbërt. 43 demokratë thjesht konfirmuan praninë kur u thirrën emrat e tyre, duke refuzuar të merrnin pjesë në atë që ata thane se ishte një votim republikan.

"Ka ardhur koha për ide të reja, jo ideologji të vjetër, koha për një hulumtim inovativ, jo retorikë të lodhur, koha për novacion shkencor, jo lojra politike" tha senatorja demokrate Elizabeth Warren që garon për të marrë emërimin e partisë si kandidate presidenciale.

"Ky propozim është utopik, destinacion i paarritshëm, pa hollësi se si të mund të realizohet", tha senatori republikan nga Teksasi John Cornyn.

Marrëveshja e re e gjelbër është një propozim jo i detyrueshëm ligjor që synon të largojë Shtetet e Bashkuara nga nafta, gazi natyror dhe qymyri tek burimet e ripërtëritshme të energjisë, duke përfshirë energjinë e erës dhe të diellit.

Shkencëtarët pajtohen gjerësisht se djegia e karburanteve fosile po bën që globi të bëhet më i ngrohtë në mënyrë artificiale. Sondazhet tregojnë se shumë votues amerikanë janë gjithashtu të shqetësuar për pasojat e ndryshimeve klimatike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG