Lidhje

Greqi, punonjësit publikë, thirrje për grevë kundër privatizimeve

  • Zëri Amerikës

Greqi, punonjësit publikë, thirrje për grevë kundër privatizimeve

Punonjësit publikë në Greqi bënë thirrje për grevë në shenjë proteste ndaj planeve qeveritare për privatizimin e sektorëve shtetërorë si pjesë e marrëveshjes së paketës finaciare të ndihmave dhënë nga Bashkimi Evropian.

Greva është thirrur në të njëjtën ditë me takimin e kryeministrit George Papandreu dhe kabinetit të tij, për të miratuar masat e reja financiare që do të aplikohen deri në vitin 2015, ku përfshihet edhe rritja e taksave.

BE-ja dhe FMN-ja miratuan vitin e kaluar një hua prej 158 miliardë dollarësh për Greqinë, por me kërkesën për vendosjen e masave të rrepta financiare në vend.

XS
SM
MD
LG