Lidhje

Greva e ish të përndjekurve në ditën e 16


Në Tiranë, greva e urisë e një grupi ish të përndjekurish politik të diktaturës komuniste hyri sot në ditën e 16. Grevistët thonë se ende nuk kanë takuar ndonjë zyrtar. Shoqata antikomuniste e kanë përkrahur grevën me tubime të shpeshta pranë saj. Federata Vatra i kërkoi qeverisë që të bisedojë me grevistët dhe të mos mbulojë me indiferencë ish të dënuarit e diktaturës komuniste.
Greva e urisë e ish të përndjekurve
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Një grup shoqatash të ish- të dënuarve politikë nga diktatura komuniste zhvilluan sot një tubim proteste pranë grevës së urisë së 11 ish të përndjekurve politikë. Greva hyri sot në ditën e 16 dhe grevistët pohojnë se nuk është interesuar për ta ndonjë zyrtar socialist. Përfaqësuesit e këtyre shoqatave Adem Allçi, Simon Miraka, Tanush Kaso, Lili Noci dhe përkrahës të tyre e zhvilluan protestën në hyrjen e parlamentit, ku po zhvillohet edhe greva e urisë, që ka si kërkesa kryesore dënimin e figurës së diktatorit Hoxha dhe hapjen e dosjeve të sigurimit famëkeq të shtetit.

Grevistët thonë se greva e tyre po përcillet me indiferencë nga qeveria dhe se nuk kanë asnjë takim me zyrtarë për kërkesat e tyre. Kryetari i grevës së urisë, Fatmir Hoxha, thotë se qeveria e re premtoi të dëmshpërblente ish të dënuarit politikë me 28 euro për ditë pune në burg, por në fakt përgjysmoi edhe fondin që jepte qeveria e mëparshme. Një tjetër kërkesë e grevës është kthimi në punë i gjithë ish të përndjekurve politikë që janë shkarkuar nga qeveria e re.

Në tubimin protestues u lexua edhe një deklaratë e Federatës “Vatra” të shqiptarëve të SHBA, e cila shprehu shqetësimin për indiferencën e autoriteteve ndaj kësaj greve urie, ndërkohë që në tubimet qeveritare po shfaqen fotot e diktatorit Enver Hoxha. “Vatra” kërkoi dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare, dënimin e krimeve të diktaturës dhe dialog me grevistët e urisë, të cilët gjithë së bashku dhe familjarisht kanë kryer 275 vite burg.

Kjo është e disata grevë urie që ish të dënuarit politikë po zhvillojnë gjatë 22 vjetëve të demokracisë për të drejtat e tyre; dëmshpërblime për burgimin e padrejtë, riintegrim me dinjitet në shoqëri dhe dënimin e diktaturës. Qeveria aktuale është angazhuar që të shpërndajë fillimisht dëmshpërblimet për gratë e burgosura, pastaj për më të vjetrit, pastaj ata nën 70 vjeç dhe në fund për trashëgimtarët e ish të dënuarve të vdekur. Ky është një proces ku cdo qeveri ka marrë pjesë nga pak me dëmshpërblime, ligje të reja apo edhe zvarritje me dekada.

XS
SM
MD
LG