Lidhje

Guaido: Ndihmat humanitare, për dy javë në Venezuelë


Udhëheqësi i opozitës venezueliane Juan Guaido tha se ndihmat humanitare do futen vend brenda dy javësh edhe pse presidenti Nicolas Maduro nuk po i lejon.

Huan Guaido, i cili njihet nga Shtetet e Bashkuara dhe 50 vende tjera si Presidenti i përkohshëm i Venezuelës, foli të martën përpara mijëra mbështetësve pjesë e një proteste vazhdueshme për thyer mbështetjen ushtria po i jep Nicolas Maduros si dhe për ta detyruar udhëheqësin socialist largohet nga pushteti.

" 23 shkurt ndihmat humanitare do hyjnë Venezuelë. Nga sot ne do mbështesim gjithë sektorët, atë transportit, shërbimit shëndetsor për t’u organizuar", tha Juan Guaido.

Udhëheqësi i opozitës ka këmbëngulur SHBA-ja ndihmojë Venezuelën me ndihma ushqimore emergjente dhe ilaçe. Ndihmat ndodhet një depo në qytetin kufitar kolumbian Kukutas.

Nicolas Maduro, i cili vazhdon gëzojë mbështetjen e ushtrisë fuqishme vendit, thotë se protestat e opozitës janë pje e një përpjekjeje SHBA- për grusht shteti dhe ka refuzuar lejojë ndihmat amerikane futet vend.

Juan Guaido po përpiqet rrëzojë nga pushteti Nicolas Maduron me qëllimin për krijuar një qeveri përkohshme si dhe për zhvillimin e zgjedhjeve reja presidenciale.

Venezuela po ballafaqohet me një krizë fortë ekonomike dhe një nivel tejet lartë inflacionit, ndërsa miliona qytetarë po përballen me mungesa produkteve bazë.

Sipas Kombeve Bashkuara nga viti 2015 nga vendi janë larguar shumë se tre milionë persona.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG