Lidhje

Haga dënon ish gjeneralin serb Gjorgjeviç për krime kundër shqiptarëve


Haga dënon ish gjeneralin serb Gjorgjeviç për krime kundër shqiptarëve
Haga dënon ish gjeneralin serb Gjorgjeviç për krime kundër shqiptarëve

Gjykata e Hagës dënoi një ish gjeneral serb për rolin e tij në krimet kundër shqiptarëve të Kosovës në vitin 1999.

Gjykata dënoi sot gjeneralin Vlastimir Gjorgjeviç me 27 vjet burg pasi e shpalli fajtor se kishte përndjekur dhe vrarë qindra civilë shqiptarë dhe kishte detyruar qindra mijëra të tjerë të largoheshin.

Gjorgjeviç u arrestua në vitin 2007 në Mal të Zi. Ai ishte zëvendës ministër i brendshëm i Serbisë dhe shef i policisë gjatë një periudhe katër vjeçare duke filluar nga viti 1997. Ai ka qënë gjithashtu aleat i ngushtë i ish presidentit jugosllav Sllobodan Milosheviç.

Të ngjashme

XS
SM
MD
LG