Lidhje

Hahn në Shkup: nevojë urgjente për formimin e qeverisë


Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn i cili ndodhet në Shkup, ku mori pjesë në një konferencë të ministrave ballkanik, tha se Maqedonia ka nevojë urgjente për formimin e një qeverie të re, me një bazë të gjerë. Por ai tha se Komisioni Evropian nuk u sugjeron partive politike se si të veprojnë dhe se është përgjegjësi e drejtuesve të atjeshëm politikë për vendimet mbi të ardhmen e vendit. Komisioneri po takon kryetarët e disa partive politike në Maqedoni.

Komisioneri për zgjerimin e BE-së në Shkup
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Komisioneri për zgjerim të Bashkimit Evropian, Johannes Hahn erdhi në Shkup në një kohë kur kriza politike duket se po shtohet për shkak të pamundësisë për formimin e qeverisë. Por, qëllimi parësor i Komisionerit ishte pjesëmarrja në një takim të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Ballkanit Perëndimor, në lidhje me çështjet e efikasitetit dhe zhvillimit energjetik në rajon.

Komisioneri ndërkaq, po takon drejtuesit e partive politike për t’u njohur me pikëpamjet e tyre në lidhje me qeverinë e re, e cila duhet të formohet bazuar në zgjedhjet e 11 dhjetorit.

Ai tha në një konferencë për mjetet e informimit se vendi ka nevojë të shpejtë për një qeveri, e cila do të përballej me sfida të ekonomisë, sigurisë, të mundësive për bashkëpunim rajonal:

“Është me rëndësi që qeveria e re të ngritet mbi një bazë të gjerë dhe solide dhe të ndjekë perspektivat evropiane”, tha komisioneri duke shtuar se Bashkimi Evropian nuk i jep këshilla asnjë pale se si të veprojë, por çdokush duhet të jetë i vetëdijshëm për përgjegjësinë e vetë mbi vendimet që do të marrë”, - theksoi ai.

“Sa më parë të formohet një qeveri, aq më mirë do të ishte, vendimet demokratike duhet të respektohen nga të gjitha partitë politike”, - tha komisioneri Hahn.

Një qeveri e gjerë në Shkup nënkupton pjesëmarrjen e të gjitha partive parlamentare në pushtetin ekzektutiv, apo një kabinet i përkohshëm qeveritar, i cili do ta çonte sërish vendin në zgjedhje të reja parlamentare.

Zoti Hahn zhvillon takime të ndara me Nikolla Gruevskin, kryetar i VMRO-DPMNE-së, Zoran Zaev, i Lidhjes Social Demokrate, Ali Ahmetin e BDI-së, Bilall Kasamin e Lëvizjes Besa, Zijadin Selën e Aleancës për shqiptarët, ndërsa në mëngjes bisedoi me kryeministrin në largim të Maqedonisë Emil Dimitriev.

Ndërkohë, në konferencën e ministrave të vendeve të Ballkanit perëndimor që po zhvillohet në Shkup u nënshkrua një marrëveshje për financimin e projekteve energjetike me një vlerë prej 50 milionë Eurosh, nga e cila do të përfitojnë Shqipëria, Maqedonia, Kosova, Serbia, Mali i Zi dhe Bosnja. Marrëveshjen e nënshkruan përfaqësues të Komisionit Evropian dhe të Bankës Evropiane për Ripërtëritje dhe Zhvillim.

XS
SM
MD
LG