Lidhje

I jepet lamtumira e fundit diplomatit amerikan Richard Holbrook


Obama dhe Klinton ne ceremoninë përkujtimore për zotin Hollbruk
Obama dhe Klinton ne ceremoninë përkujtimore për zotin Hollbruk

Presidenti Barak Obama mbajti një eulogji në ceremoninë përkujtimore për diplomatin amerikan, Richard Hollbruk, duke e vlerësuar atë si një individ me vizion të qartë realist, trashëgimia e të cilit për paqen shtrihet në të gjithë botën. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kent Klain nga informon nga Shtëpia e Bardhë se udhëheqësit botërorë dhe zyrtarët amerikanë mbudhën Qendrën Kenedi të Artit Skenik në Uashington dje, në shenjë respekti për ish ambasadorin e shquar.

Presidenti Obama tha se Riçard Hollbruku ishte një diplomat i jashtëzakonshëm, i cili i shërbeu vendit të tij deri në momentet e fundit të jetës.

E vërteta për forcën e tij shtrihet nga Delta e Mekongut në bisedimet e paqes në Paris, ai hapi rrugën për normalizimin e marrëdhënieve tona me Kinën, në shërbimin e tij si ambadador i Shteteve të Bashkuara në Gjermaninë e bashkuar, në rolin për vendosjen e paqes në Ballkan, në forcimin e marrëdhënieve tona me Kombet e Bashkuara dhe punën këmbëngulëse për avancimin e paqes dhe përparimit në Afganistan dhe Pakistan.

Hollbruku u rëzua në një takim me sekretaren Hillari Klinton në Departamentin e Shtetit më 11 dhjetor. Ai vdiq dy ditë më vonë në moshën 69 vjeçare.Suksesi i tij më i madh konsiderohet ai i vitit 1995, kur bindi të dy palët në konfliktin e përgjakshëm në Bosnje-Hercegovinë të pranonin kushtet e Marrëveshjeve të Paqes të Dejtonit.Më memorialin e mbajtur dje, zoti Obama tha se vendosmëria dhe largpamësia e Hollbrukut përfunksionimin e botës, ishte forca kryesore që ndihmoi në realizmin e marrëveshjes së Bosnjes.

Gërshetimi i atij realizmi dhe idealizimin, që ka përfaqësuar gjithmonë atë që është më e mira në politikën e jashtme amerikane, ishte në zemër të punës së tij në Bosnje, kur negocioi dhe hartoi, por edhe kërcënoi në të njejtën kohë, deri sa paqja u bë rezultati i vetëm i mundshëm.

Riçard Hollbruku e filloi karierën e tij në vitit 60-të si përfaqësues i Agjencisë Amerikane për Zhvillimin Ndërkombëtar në Vjetnamin e Jugut. Ai u punësua në Departamentin e Shtetit dhe punoi për ambasadorët amerikanë në Saigon. Pa mbushur 30 vjeç, Hollbruku ishte anëtar i delegacionit amerikan në bisedimet e paqes në Paris.

Më pas ai punoi me Korpusin e Paqes në Marok, shërbeu si këshilltar i kanditatit demokrat, Xhimi Karter, në fushatën e tij për president në vitin 1976 dhe mbajti post ekzekutiv në një firmë investimesh në Uoll Strit. Hollbruku shërbeu si ambasador i Shteteve të Bashkuara në Gjermani dhe në Kombet e Bashkuara, dhe më në fund si përfaqësues i posaçëm i Presidentit Obama në Afganistan dhe Pakistan.Presidenti tha dje se Hollbruku pati një ndikim të madh dhe të përhershëm në diplomacinë amerikane dhe tek kushdo që u prek prej saj.

Trashëgimia e tij shihet tek fëmijët në Bosnje, që mbijetuan për të krijuar familjet e tyre, në një Evropë që është paqësore, e bashkuar dhe e lirë, si dhe tek djemtë dhe vajzat e renj nga krahinat fisnore të Pakistanit, të cilëve ai u premtoi miqësinë e vendit tonë dhe besimin në rolin që Amerika vazhdon të luajë si fanar për të gjithë ata të aspirojnë të jetojnë të lirë dhe me dinjitet.

Në eulogjinë e tij, Presidenti Obama njfoti krijimin e një çmimi vjetor me emrin e Hollbrukut, për të nderuar shërbimin e shkëlqyer në diplomacinë amerikane. Ish presidenti Bill Klinton dhe e shoqja, sekretarja aktuale e Shtetit Hillari Klinton, ishin mes atyre që folën në ceremoninë pëkujtimore.

XS
SM
MD
LG