Lidhje

Lufthansa nis 50 avionë megjithë shqetësimet e resë vullkanike

  • Zëri Amerikës

Autoritetet gjermane të aviacionit i dhanë leje 50 aeroplanëve transoqeanikë të kompanisë ajrore Lufthansa të udhëtonin nga Azia Lindore, Afrika dhe Shtetet e Bashkuara me rreth një mijë e pesëqind pasagjerë.

Lufthansa thotë se fluturimet do të ulen në Duseldorf, Frankfurt dhe Mynih nesër. Një zëdhënës i kompanisë i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se aeroplanët do të fluturojnë nën rregullat e ashtëquajtura të fluturimit vizual. Vendimi për të reduktuar ndërprerjet vjen ndërkohë që industria ajrore po bën presion për rifillimin e fluturimeve të bllokuara javën e kaluar pasi një re e madhe hiri vullkanik mbuloi hapësirën ajrore evropiane.

Kreu i Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror Xhiovani Bisinjani tha sot se ndikimi ekonomik global i ndërprerjeve të fluturimeve në industrinë ajrore është më i madh seç ishte pas sulmeve terroriste të 11 shatorit në Shtetet e Bashkuara, kur hapësira ajrore amerikane u mbyll për tre ditë me radhë.

XS
SM
MD
LG