Lidhje

Ideologjia fetare dhe ekstremizmi në Kosovë


Përfshirja e një numri qytetarësh të Kosovës në luftërat në Lindjen e Mesme, ka nxitur shumë debate rreth shkaqeve që i çuan ata në atë rrugë. Në mesin e shumë faktorëve, studiuesit radhisin edhe mundësinë që besimi të jetë një prej tyre, duke vënë theksin tek interpretimet konservatore të tij nga rryma ideologjike që i kanë rrënjët që në vitët e 1980, kur lufta në Afganistan çoi në krijimin e grupeve ekstremiste e radikale, që më pas u përhapën edhe në pjesën tjetër të botës islame. Korrespondenti ynë Besim Abazi na sjell një analizë lidhur me këtë fenomen.

Shkollat fetare dhe ekstremizmi në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:12 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG