Lidhje

Shqipëria nderohet në Bienalen e Parë të Londrës


Utopia është një vend imagjinar, i një perfeksioni ideal, një skemë jopraktike. Për pjesëmarrësit e Bienales së Londrës, një festival arti bashkëkohor që u mbajt për herë të parë në shtator, sfida ishte ta përkufizonin dhe ta paraqisnin këtë koncept në punimet e tyre. Shqipëria u nderua me medaljen publike për punimin e artistit Helidon Xhixha. Kuratori i pjesëmarrjes së Shqipërisë, Dino Korça thotë në një intervistë me kolegen Keida Kostreci se në këndvështrimin e tij, utopia është një moment që duket i parealizueshëm, por që e bën të dëshirueshme udhëtimi për ta arritur atë.

Intervistë me z. Dino Korça
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:07 0:00

XS
SM
MD
LG