Lidhje

Bagdati në prag të kaosit politik


Bagdati ishte në prag të kaosit politik sot. Qyteti është nën gjendje të jashtëzakonshme. Protestuesit kanë zaptuar një pjesë të Zonës Ndërkombëtare, që dikur ishte e pakalueshme për qytetarët e zakonshëm, ushtria është në gjendje gatishmërie, ndërsa ligjvënësit kanë marrë arratinë.

Sot në mëngjes, kleriku shiit Moktada al Sadr kishte mbledhur përkrahës të tij para parlamentit të braktisur. Ligjvënësit e braktisën parlamentin dje pasi protestuesit u futën në selinë e organit legjislativ. Më vonë nga mbrëmja, protestuesit ishin tërhequr nga salla e parlamentit.

Zyrtarët thonë se mijëra protestues vazhdojnë të mbajnë të uzurpuar Zonën Ndërkombëtare ku ndodhen zyrat e Kombeve të Bashkuara dhe shumë ndërtesa qeveritare.

Uzurpimi i parlamentit ishte pika kulmore e një situate të trazuar që ka zgjatur prej disa javësh. Kleriku al Sadr ka kërkuar ngritjen e një qeverie të re me teknokratë. Kryeministri Haidar al Abadi, i cili pat premtuar reforma nuk ka arritur të realizojë ndryshime reale, pasi partitë politike, në luftën e tyre për pushte, bllokuan shumë nga kandidatët e Al Abadit.

XS
SM
MD
LG