Lidhje

Irani do të takohet me fuqitë perëndimore në Stamboll për çështjet bërthamore


Irani konfirmoi se do të takohet me fuqitë perëndimore në Stamboll të shtunën për çështjet bërthamore, por po u kërkon atyre që të heqin nga tryeza parakushtet.

Këshilli Suprem i Sigurisë Kombëtare të Iranit konfirmoi sot se do të takohet me pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara - Shtetet e Bashkuara, Kinën, Rusinë, Britaninë dhe Francën - plus Gjermaninë. Irani dëshiron një raund të mëtejshëm bisedimesh në Bagdad në një datë të mëvonshme për të diskutuar mbi programin e tij bërthamor.

Nga fuqitë botërore ende nuk ka pasur një përgjigje. Irani e kishte kundërshtuar mbajtjen e bisedimeve në Stamboll, duke thënë se Turqia është kthyer kundër aleates së tij, Sirisë.

Fuqitë botërore thonë se bisedimet, që do të ishin të parat që nga janari i vitit 2011, duhet të çojnë në kufizimin e aktiviteteve të Iranit për pasurimin e uraniumit dhe mbylljen e objekti të nëndheshëm të pasurimit.

Por Ministri i Jashtëm i Iranit, Ali Akbar Salehi i tha sot medias iraniane se vënia e kushtevenë prag të bisedimeve është pa kuptim.

Fuqitë perëndimore dyshojnë se Teherani po përpiqet të prodhojë armë bërthamore. Irani i mohon akuzat dhe thotë se aktivitetet e tij bërthamore janë thjesht për prodhimin e energjisë dhe për qëllime mjekësore.

XS
SM
MD
LG