Lidhje

Ish Nënpresidenti Al Gore dhe gruaja Tipper njoftojnë se do të ndahen

  • Zëri Amerikës

Ish Nënpresidenti Al Gore dhe gruaja Tipper njoftojnë se do të ndahen

Ish Nënpresidenti amerikan Al Gore dhe gruaja e tij Tipper njoftuan se do të ndahen pas 40 vjet martesë. Çifti Gore e bëri njoftimin me anë të një e-maili drejtuar miqve dhe të afërmve. Në mesazh ata thonë se vendimi ishte i dyanshëm dhe erdhi pas një analize të kujdesshme të marrëdhënies.

Zoti Al Gore fitoi Çmimin Nobel të Paqes në vitin 2007 për punën e tij në ndërgjegjësimin e njerëzve lidhur me ndryshimet klimatike. Në të njëjtin vit, ai fitoi një Oscar për dokumentarin “Një e vërtetë e pakëndëshme”.

Ai ka qenë nënpresident gjatë administratës së Presidentit Bill Clinton nga viti 1993 deri më 2001. Në zgjedhjet e vitit 2000, ai humbi ndaj Xhorxh Bushit pas një beteje të ashpër rreth votave që më në fund u vendos nga Gjykata e Lartë.

XS
SM
MD
LG