Lidhje

Ishinger: Kosova dhe Serbia kanë ardhmëri evropiane


Ishinger: Kosova dhe Serbia kanë ardhmëri evropiane
Ishinger: Kosova dhe Serbia kanë ardhmëri evropiane

Diplomati gjerman Volfgang Ishinger, ish negociator për statusin e Kosovës, tha se Kosova dhe Serbia kanë ardhmëri evropiane, por anëtarësimi në Bashkimin Evropian kërkon paqe në mes vendeve. Ai i bëri këto komente sot në Prishtinë ku u nderua me çmimin “Doctor Honoris Causa” nga Universiteti i Prishtinës, për rolin e tij në procesin e zgjidhjes së statusit të Kosovës. Ambasadori Ishinger shfaqi shpresën se procesi aktual i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të sigurojë rezultate në të mirë të të dyja palëve.

Të ngjashme

XS
SM
MD
LG