Lidhje

Beteja për mposhtjen e kalifatit të vetëshpallur të ISIS-it, pothuajse në përfundim


Luftëtarët e kalifatit të vetëshpallur të Shtetit Islamik në Siri, pothuajse janë mposhtur në përpjekjet për të mbrojtur territorin e fundit që kanë nën kontroll.

Rreth 15 mijë pjesëtarë të Forcës Demokratike Siriane që mbështetet nga Shtetet e Bashkuara, ndërmorën sulmin e fundit ndaj enklavës së vogël të ISIS-it në fshatin Baghuz në verilindje të Sirisë të premten vonë, me ndihmën e avionëve dhe artilerisë së Shteteve të Bashkuara dhe artilerisë.

Të shtunën në mëngjes, megjithë luftimet intensive, zyrtarët ishin të bindur se beteja nuk do të zgjaste shumë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG