Lidhje

Intervistë me historianin nga Kosova, Jusuf Buxhovi


Historiani nga Kosova, Jusuf Buxhovi, këto ditë vizitoi disa universitete amerikane dhe mbajti ligjërata me temë, roli i shqiptarëve në rrëzimin e komunizmit dhe në shpërbërjen e ish-Jugosllavisë. Zoti Buxhovi, autor i një historie me tre vëllime për Kosovën, të përkthyer edhe në anglisht, foli nëpërmjet Skype-it. Ai komentoi fillimisht mbi arsyet që i shtynë SHBA dhe fuqitë perëndimore të ndërmerrnin një fushatë sulmesh ajrore në Kosovë 17 vjet më parë.

Intervistë me studjuesin Isuf Buxhovi
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:52 0:00

XS
SM
MD
LG