Lidhje

Shpëtohen 54 imigrantë në brigjet e Italisë


Anija e tyre u fundos pranë brigjeve të Lampeduzës

Ekipet italiane dhe të NATO-s kanë shpëtuar dhjetra imigrantëve, pasi anija e tyre u fundos në brigjet e një ishull Italian.

Zyrtarët italianë thane se 54 persona u shpëtuan sot në ujrat e ishullit Lampeduza.

Autoritetet thane se disa imigranë u nxorrën nga deti ndërsa të tjerë arritën të notonin në breg.

Të mbijetuarit thanë se rreth 100 vetë, me sa duket tunizianë ishin në bordin e anijes.

Çdo vit mijëra imigrantëve të paligjshëm, kryesisht nga Afrika, kalojnë Detin Mesdhe me anije të mbipopulluara për të zbarkuar në Lampedusa, duke kërkuar kështu të hyjnë në Evropë.
XS
SM
MD
LG