Lidhje

Italia do të balancojë buxhetin deri në vitin 2013, një vit më parë nga sa kishte planifikuar

  • Isabela Cocoli

Italia do të balancojë buxhetin deri në vitin 2013, një vit më parë nga sa kishte planifikuar

Me rritjen e kostos së huasë, Italia thotë se do të balancojë buxhetin deri në vitin 2013, një vit më parë nga sa kishte planifikuar.

Kryeministri italian, Silvio Berluskoni e mori këtë zotim mbrëmë në një konferencë të shpejtë shtypi, duke thënë se qeveria do të përpiqet të fitojë miratimin për një amendament kushtetues për balancimin e buxhetit të saj vjetor.

Deklarata e zotit Berluskoni erdhi në fund të një jave, gjatë së cilës interesat e bonove të thasarit u ngritën ndjeshëm, duke e shtuar kështu frikën e investitorëve se Italia mund të detyrohet t’i bashkohet Greqisë, Irlandës dhe Portugalisë për ndihmë ndërkombëtare për të përballuar borxhet.

Indekset e bursave evropiane ranë ndjeshëm dje për shkak të frikës se qeveritë e mbytura nga borxhet të Italisë dhe Spanjës, ekonomitë e treta dhe të katërta më të mëdha, përbëjnë kërcënim për Euron, monedhën e përbashkët të 17 vendeve të kontinentit.

Ndërkaq, Presidenti Barak Obama foli në telefon dje me Presidentin e Francës, Nikolas Sarkozi dhe Kancelaren gjermane, Angela Merkel rreth zhvillimeve më të fundit në krizën e eurozonës. Shtëpia e Bardhë lëshoi një deklaratë, në të cilën thuhet se përshëndet udhëheqjen e të dy vendeve në trajtimin e sfidave që ndjesh ekonomia evropiane.

XS
SM
MD
LG