Lidhje

Izrael: Qeveria miraton ndërtimin e vendbanimeve të reja në Bregun Perëndimor

  • Zëri Amerikës

Izrael: Qeveria miraton ndërtimin e vendbanimeve të reja në Bregun Perëndimor

Izraeli njoftoi sot se ka miratuar ndërtimin e qindra shtëpive të reja në Bregun Perëndimor,
pas incidentit të së premtes, në të cilin nga një sulm palestinez u vra një çift hebrenjsh dhe tre fëmijët e tyre.

Kryeministri Benjamin Netanyahu thirri mbrëmë një takim të posaçëm të një komiteti ministror për vendbanimet për miratimin e këtij vendimi.

Ndërtimi i shtëpive do të bëhet në lagjet ekzistuese të vendbanimeve të mëdha. Nuk ka patur informacione se kur mund të fillojnë ndërtimet.

XS
SM
MD
LG