Lidhje

Presidenti i Ganës John Atta Mills ndahet nga jeta


Zëvendës/Presidenti i Ganës bëri sot betimin si president i vendit, disa orë pasi zyrtarët njoftuan vdekjen e papritur të Presidentit John Atta Mills.

John Dramani Mahama mori përsipër afatin e mbetur të z. Mills, i cili vdiq në fillim të ditës së djeshme në një spital ushtarak në kryeqytetin e vendit, Akra. John Atta Mills ishte 68 vjeç.

Zyra e presidentit tha se zoti Mills humbi jetën nga një "vdekje e papritur dhe e parakohshme," disa orë pasi u ndje i sëmurë. Natyra e sëmundjes së tij nuk është bërë e ditur.

Presidenti amerikan Barak Obama dërgoi ngushëllime për zotin Mills, duke vlerësuar përpjekjet e tij për të përmirësuar të drejtat e njeriut dhe jetën e popullit të tij.
XS
SM
MD
LG