Lidhje

Johnson, në gjendje "klinikisht të qëndrueshme"


Boris Johnson
Boris Johnson

Kryeministri britanik Boris Johnson është në gjendje "klinikisht të qëndrueshme" dhe ndodhet në kujdes intensiv në spitalin St Thomas të Londrës, duke u trajtuar për komplikimet e shkaktuara nga infektimi me koronavirus.

Johnson, i cili testoi pozitiv gati dy javë më parë, u shtrua në spital të dielën në mbrëmje me temperaturë të lartë dhe kollë të vazhdueshme por gjendja e tij u përkeqësua dhe ai u dërgua me nxitim në kujdes intensiv.

Spitali St Thomas në Londër
Spitali St Thomas në Londër

Udhëheqësi britanik 55-vjeçar është vënë në oksigjen por jo në respirator. Zëvendësi i caktuar prej tij, Sekretari i Jashtëm Dominic Raab, tha se zoti Johnson do të kthehet së shpejti në krye të punëve.

Zyra e Kryeministrit tha se zoti Johnson nuk po punon, por është në gjendje të kontaktojë me njerëz nëse është e nevojshme.

"Kryeministri mbetet klinikisht i qëndrueshëm dhe është duke iu përgjigjur trajtimit. Ai është në gjendje të mirë shpirtërore," tha një zëdhënës i zotit Johnson.

Dominic Raab
Dominic Raab

Presidenti Donald Trump ka thënë se ka ofruar ndihmë për shërimin e kryeministrit britanik. Ai tha të hënën se u kishte kërkuar disa prej kompanive kryesore amerikane që "të kontaktonin menjëherë Londrën”.

Ndërsa Kryeministri po lufton me koronavirusin e ri në spital, Mbretëria e Bashkuar po hyn në atë që shkencëtarët thanë se do të jetë faza më vdekjeprurëse e shpërthimit. Vendi po përballet me pyetjen se kur do të hiqen bllokimet e qyteteve.

Brenda qeverisë, ministrat po debatojnë se për sa kohë mund të lejojë ekonomia e pestë më e madhe në botë të qëndrojë e mbyllur.

Sadiq Khan
Sadiq Khan

Kryetari i bashkisë së Londrës Sadiq Khan, tha se Britania nuk mund të heqë mbylljet e qyteteve ndërkohë që piku i sëmundjes pritet të vijë pas diçka më shumë se një jave. "Në asnjë mënyrë nuk jemi pranë heqjes së bllokimeve," tha kryebashkiaku.

Numri i të vdekurve në Britani arriti të mërkurën në 6,171. Janë konfirmuar 56,000 të prekur, megjithëse janë testuar vetëm 213,118 persona nga një popullsi prej rreth 68 milion banorësh.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG