Lidhje

Sulme dhe vrasje të reja në Nigeri


Persona që dyshohet të jenë militantë islamikë kanë shkaktuar vdekjen e afro 30 vetëve në dy fshatra pranë Chibokut, qyteti verior i Nigerisë ku qindra nxënëse shkolle, u rrëmbyen muajin e kaluar.

Dëshmitarë në Alagarno thonë se persona të armatosur hynë në fshatin e tyre gjatë natës dhe vranë të paktën 17 vetë. Ata thanë se autorët e sulmin, vodhën gjithashtu ushqime dhe u vunë zjarrin shtëpive.

Banorët në një fshat tjetër aty pranë thonë se persona të armatosur vranë 10 vetë në një sulm të hënën.

Lajmet për këto sulme u shfaqën sot, një ditë pasi shpërthimi i dy makinave bombë brenda pak minutave shkaktoi vdekjen e të paktën 118 vetëve në qytetin e Josit. Shpërthimet ndodhën në një treg të mbushur me njerëz.

Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Por dyshohet se grupi ekstremist islamik Boko Haram është përgjegjës për shpërthimet.
XS
SM
MD
LG