Lidhje

Buxhovi: Klasa politike përgjegjëse për gjendjen në Kosovë


Intervistë me historianin nga Kosova, Jusuf Buxhovi
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:06 0:00

Kosova hyri ne vitin e dhjete te pavaresisë së saj duke u përballur me krizën më të thellë politike për shkak të marrëveshjes me Serbinë për asociacionin e komunave me shumicë serbe dhe asaj me Malin e Zi për shënimin e kufirit. Krahas tensioneve të brendshme politike, Kosova u përball me një periudhë tensionesh me Serbinë e cila vazhdon të kundershtojë pavaresinë e saj, ndonëse të dyja vendet janë përfshirë në një proces bisedimesh në shkëmbim të afrimit me strukturat evropiane. Per te diskutuar mbi situaten ne Kosove dhe zhvillimet aktuale rreth saj, Zëri i Amerikës bisedoi me historianin dhe shkrimtarin Jusuf Buxhovi, i cili ndodhet në Houstoni të Teksasit. Zoti Buxhovi bëri përgjegjëse klasën politike për pjesën më të madhe të sfidave të Kosovës.

Intervistë me historianin nga Kosova, Jusuf Buxhovi
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:06 0:00

XS
SM
MD
LG