Lidhje

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në Kosovë


Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në Kosovë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, pritet të qëndrojë sot për një vizitë disa orëshe në Kosovë. Gjatë qëndrimit atje, ajo pritet të takohet me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaci, përfaqësuesit e mekanizmave ndërkombëtarë dhe do të takojë ushtarët gjerman që shërbejnë në kuadër të forcave paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO-ja.

Ushtarët gjerman, u sulmuan më 28 nëntor nga protestuesit serbë në veriun e Kosovës të cilët po mbajnë të bllokuara rrugët ne atë zonë në shenjë kundërshtimi ndaj shtrirjes së autoritetit të Prishtinës në atë pjesë.

Incidentet e dhunshme ishin vendimtare për shtyrjen e vendimit të Bashkimit Evropian për t’i dhënë Serbisë statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Më e prera në qëndrimin e saj ishte kancelarja gjermane Angela Merkel e cila tha se Serbia nuk i ka përmbushur kushtet për afrimin e saj me strukturat e Bashkimit Evropian, ndërsa ka krijuar një mjedis për dhunë në veriun e Kosovës. Ajo në fillim të dhjetorit tërhoqi vërejtjen se rruga e Serbisë drejt Bashkimit Evropian mund të realizohet vetëm nëpërmjet normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën.

Kjo ka bërë që vizita e kancelares gjermane të vlerësohet shume rëndësishme nga autoritetet në Kosovë që këtë e shohin si një rikonfirmim të mbështetjes germane për pavarësinë e Kosovës, duke pasur parasysh edhe rolin e Gjermanisë në kuadër të Bashkimit Evropian.

Vizita e kancelares Merkel, shihet me sy jo të mirë nga autoritetet serbe, pasi ata e fajësojnë atë si shkaktaren kryesore që Serbia nuk morri statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

XS
SM
MD
LG