Lidhje

Cilësia e karburanteve në Kosovë


Cilësia e karburantit në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:44 0:00
Në Kosovë, drejtues të laboratorëve që masin cilësinë e karburanteve thonë se mungesa e kontrolleve gjatë monitorimit dhe importit, ka bërë që në vend të futen karburante me cilësi të dobët. Ata thonë se gjatë testeve laboratorike kanë hasur edhe në përqindje shumë të larta të sulfurit në naftë, një përbërës shumë i dëmshëm për mjedisin. Autoritetet thonë ndërkaq se gjatë këtij viti kanë shtuar kontrollet nëpër pikat e karburanteve dhe janë duke bërë përpjekje për mbikëqyrjen e cilësisë së naftës, e cila që nga viti 2011, importohet sipas standardeve të Bashkimit Evropian.

Cilësia e karburantit në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:44 0:00
XS
SM
MD
LG