Lidhje

Të paktën 6 të vrarë nga shpërthimet në Kenia


Tre shpërthime në kryeqytetin e Kenias, Nairobi, kanë shkaktuar vrasjen e të paktën gjashtë njerëzve dhe plagosjen e dhjetëra të tjerëve.

Shpërthimet ndodhën dje në një lagje të banuar me somalezë.

Shefi i policisë së qytetit, Benson Kibue tha se të paktën 25 njerëz u plagosën në këto sulme.

Dy restorante dhe pjesa e jashtme e një shtëpie të shëndetit për gratë u goditën nga shpërthimet.

Grupi militant somalez al-Shabab në të kaluarën ka kërcënuar se do të kyejë sulme në Kenia nëse ky vend nuk i tërheqë trupat e tij nga Somalia jugore.

Al-Shabab mori përgjegjësinë për sulmin në Qendrën Tregtare Westgate në Nairobi në shtator të vitit të kaluar, ku u vranë të paktën 67 njerëz.
XS
SM
MD
LG