Lidhje

Kerry: Siria ka përdorur armë kimike


Përpara komenteve të Presidentit Obama, Sekretari i Shtetit John Kerry tha se sipas të dhënave të zbulimit amerikan, qeveria siriane është përgjegjëse për sulmin me armë kimike javën e kaluar, por ai nuk përmendi se si mund të kundërpërgjigjen Shtetet e Bashkuara.

Zoti Kerry tha se provat, të paraqitura sot në një variant të deklasifikuar të një raporti zbulimi, tregojnë se më tepër se 1,400 sirianë u vranë në sulmin pranë Damaskut, duke përfshirë të paktën 426 fëmijë.

Ai tha se tri ditë para sulmit, në atë zonë ndodhej një ekip sirian i armëve kimike. Zoti Kerry tha se raketat u hodhën vetëm nga zonat e kontrolluara nga regjimi dhe ranë vetëm në zonat e mbajtura nga opozita.

Raporti i zbulimit, tha zoti Kerry, përfshin interceptimin e komunikimeve, në të cilat një zyrtar i lartë sirian konfirmon sulmin me gaz helmues.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara do të marrin vendimin e tyre në kohën e duhur.

Zoti Kerry e quajti Presidentin Bashar al-Assad "vrasës" dhe "bandit", dhe tha se regjimi i Asadit është fajtor për një krim kundër njerëzimit.

"Ne jemi të lodhur nga lufta," tha Sekretari i Shtetit, por lodhja nuk na bën të mos i shohim përgjegjësitë.

Ai shtoi se çdo vendim që do të merret për Sirinë nuk do të jetë i ngjashëm me Afganitanin dhe Irakun pra nuk do të ketë dërgim trupash në terren.

Ai tha se veprimi ushtarak do të jetë i kufizuar dhe se SHBA janë për një proces diplomatik sepse, theksoi Sekretari Kerry, çështja nuk mund të ketë një zgjidhje ushtarake.

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG