Lidhje

Këshilltari i presidentit jep detajet e operacionit për asgjesimin e bin Ladenit

  • Kent Klein

Këshilltari i presidentit jep detajet e operacionit për asgjesimin e bin Ladenit

Presidenti Obama tha se vrasja e themeluesit të al-Qaidës tregon se çfarë mund të bëjnë amerikanët kur punojnë sëbashku.

Besoj se të gjithë jemi dakord se kjo është një ditë e mirë për Amerikën. Vendi ynë ka zbatuar angazhimin për vënien e drejtësisë në vend. Bota është më e sigurtë. Është një vend më i mirë si rezultat i vrasjes së Osama bin Ladenit.

Gjatë një ceremonie në nderim të heroizmit të dy ushtarëve amerikanë gjatë Luftës së Koresë, zoti Obama tha se ishte tejet krenar për trupat që ndërmorën aksionin të dielën ndaj vendstrehimit të bin Ladenit në Pakistan.

Më vonë gjatë ditës së djeshme, John Brennan, ndihmësi i presidentit për sigurinë e vendit dhe antiterrorin, u tha gazetarëve se forcat amerikane ishin përgatitur për ta zënë të gjallë bin Ladenin, nëse ishte e mundur. Por ai tha se kjo mundësi ishte e vogël dhe se kryeterroristi ishte vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit në kompleksin ku strehohej. Zoti Brennan tha se udhëheqësi i al-Qaidës po fshihej, siç u shpreh ai, aty ku e shihnin të gjithë dhe mund të ketë patur ndihmën e dikujt.

Mendoj se është e pabesueshme që bin Laden nuk pati një sistem mbështetjeje në vend që e lejoi atë të qendronte aty për një kohë të gjatë. Nuk do të spekuloj se çfarë lloj mbështetje mund të ketë patur në baza zyrtare.

Zoti Brennan tha se zyrtarët amerikanë të zbulimit po bisedojnë me homologët pakistanez, bashkëpunimi i të cilëve tha ai, është i rendësishëm për të asgjesuar më shumë terroristë.

Këshilltari i presidentit për antiterrorin tha se Pakistani ka kapur dhe asgjesuar më shumë terroristë brenda territorit të tij se sa asnjë vend tjetër. Zoti Brennan tha se takimi i së dielës i presidentit me këshilltarët e tij të lartë në Dhomën e Situatës në Shtepinë e Bardhë për të vëzhguar përparimin e operacionit ishte mjaft tensionues. Ai tha se kishte mosmarrëveshje mes këshilltarëve mbi mënyrën se si duhej vepruar.

Ishte ndoshta një prej periudhave kohore më të kapluara nga ankthi për njerëzit e mbledhur këtu dje. Minutat zgjatën sa ditët.

Sipas zotit Brennan, tensionet u shtuan pasi një helikopter pësoi difekt por ai tha se lajmi për asgjesimin e Osama bin Ladenit solli qetësimin e situatës. Ai tha se rrethanat e vdekjes së bin Ladenit zbulojnë hipokrizinë e tij.

Kemi bin Ladenin i cili ka bërë thirrje për sulme, që jetonte në një kompleks që kushton më shumë se një milion dollarë, që jetonte në një zonë larg frontit dhe fshihej pas grave të cilat u vunë para tij si mburojë. Kjo tregon se sa fallso ka qënë thirrja e tij gjatë viteve.

Zoti Brennan u tha gazetarëve se al-Qaida është dëmtuar por mbetet e rrezikshme, si një tigër i plagosur rëndë.

Ekziston mundësia e grupeve terroriste që mund të provojnë të sulmojnë për të marrë hak për operacionin. Por gjithashtu, mendoj se disa prej tyre po i thonë vetes, Bin Laden ka vdekur dhe al-Qeda po bëhet gjithnjë e më e falimentuar. Është një valë e re që po përfshin Lindjen e Mesme tani që vë premisa në të drejtat e individit, lirinë dhe dinjitetin.

Zoti Brennan tha se autoritetet pakistaneze nuk ishin njoftuar para operacionit. Dhe si rezultat disa avionë luftarakë pakistanez ishin vënë në alarm. Por ai tha se nuk kishte patur përplasje me forcat amerikane.

Këshilltari tha se zyrtarët amerikanë janë 99.9 përqind të sigurtë se njeriu që ata vranë ishte Osama bin Laden dhe se besimi ishte shtuar me kalimin e kohës.

Zoti Brennan tha se trupi i bin Ladenit ishte varrosur në detë të henën. Ai tha se nuk mund të gjendej një vend për tu varrosur në tokë brenda kohës që kërkon tradita islame.

Këshilltari i presidentit e quajti vrasjen e Osama bin Ladenit një goditje strategjike kundër al-Qaidës, por jo goditje fatale. Ai tha se vendimi i presidentit Obama për të vazhduar misionion ishte një prej vendimeve më kurajoze të ndonjë presidenti gjatë viteve të fundit.

XS
SM
MD
LG