Lidhje

Kina anulon planet për mbetjet industriale ne Kidong


Planet u anuluan pasi mbi 1 mijë protestues dolën nëpër rrugët e qytetit bregdetar dhe u përleshën me policinë

Zyrtarët kinezë i anuluan planet për një projekt të mbetjeve industriale, pasi mbi 1 mijë protestues dolën nëpër rrugët e qytetit bregdetar Kidong, përmbysën të zemëruar makina dhe hynë me forcë nëpër zyrat e qeverisë lokale.

Autoritete publikuan sot një deklaratë ku thonin se projekti ishte anuluar pasi protestuesit u përleshën me policinë dhe forcat e rendit arritën t’i shpërndajnë njerëzit.

Tubacioni që ishte në plan të ndërtohej, do të shërbente për derdhjen në det të mbetjeve nga një uzinë për prodhimin e letrës. Në Kinë janë shtuar kohët e fundit protestat kundër degradimit të mjedisit, ku gjatë tre dekadave të zhvillimit industrial të shpejtë dhe pa rregulla, kanë shkaktuar disa raste të helmimeve masive dhe rreziqeve për shëndetin.
XS
SM
MD
LG