Lidhje

Klinton, thirrje vendeve arabe të ndërpresin lidhjet me Gadafin

  • Zëri Amerikës

Klinton, thirrje vendeve arabe të ndërpresin lidhjet me Gadafin

Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton i bëri thirrje vendeve arabe të ndërpresin lidhjet me udhëheqësin libian Moamar Gadafi dhe të kërkojnë largimin e tij nga pushteti.

Zonja Klinton foli dje në selinë e Bashkimit Afrikan në Adis Ababa në fund të turneut të saj. Ajo u tha udhëheqësve afrikanë të mbledhur në kryeqytetin e Eritreas se zoti Gadafi e ka humbur legjitimitetin për të drejtuar vendin.

Zonja Klinton u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin këshillin kombëtar të tranzicionit në Libi.

XS
SM
MD
LG