Lidhje

Shteti Islamik sulmon qytetin e Kobanit


Grupi Shteti Islamik sulmoi qytetin siriano-kurd kufitar të Kobanit sot dhe sipas njoftimeve ky sulm mund të jetë i pari që ndërmerret nga Turqia, ndaj qytetit në qendër të luftimeve të ashpra.

Zyrtarët kurdë dhe Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut thonë se sulmi filloi me një shpërthim vetëvrasës në një pikë-kalimi kufitar mes Turqisë dhe Kobanit, pasuar nga sulme të tjera vetëvrasëse.

Zyrtarët turq nuk konfirmuan që sulmet të jenë ndërmarrë nga Turqia.

XS
SM
MD
LG