Lidhje

Universiteti Luigj Gurakuqi kujton Profesor Kolë Ashtën


Në kujtim të Prof. Kolë Ashtës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Në Universitetin “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës u zhvillua konferenca shkencore "Profesor Kolë Ashta dhe studimet albanologjike ndër vite",me rastin e 100 vjetorit të lindjes së profesor Ashtës, Me këtë rast, Instituti i Studimeve Albanologjike paraqiti edhe 7 vëllimet e veprës së profesor Ashtës "Leksiku historik i gjuhës shqipe". Gjuhëtari Kolë Ashta ia dedikoi punën e tij hulumtimeve shterruese në dokumentet më të hershme në gjuhën shqipe.

Në kujtim të Prof. Kolë Ashtës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG