Lidhje

Komanda e operacioneve mbi Libi së shpejti nën drejtimin e NATO-s


Komanda e operacioneve mbi Libi së shpejti nën drejtimin e NATO-s

Bashkimi Afrikan ka propozuar një periudhë tranzicioni politik për Libinë, me synimin për të ndalur luftimet mes forcave qeveritare dhe atyre kryengritëse. Një zyrtar i i Bashkimit tha sot se kjo periudhë do të përfundonte me zgjedhje. Një delegacion libian po takohet me përfaqësuesit e pesë vendeve afrikane në Etiopi për të hartuar planet e reformave. Ndërkaq, sot kreu i mbrojtjes franceze tha se hapësira ajrore e Libisë është nën kontrollin e forcave aleate dhe se ai parashikon që operacionet e trupave të koalicionit do të zgjasin vetëm disa javë dhe jo muaj të tërë.

Zona e ndalim-fluturimit që ka mbështetje ndërkombëtare tani po gjen edhe zbatim ndërkombëtar. NATO do të marrë përsipër zbatimin e zonës së ndalim fluturimit mbi Libi.

Ky njoftim i djeshëm nënkupton se Shtetet e Bashkura kanë në plan të tranferojnë komandën dhe kontrollin e sigurimit të zonës së ndalim fluturimit deri nga fundi i javës. Madje, edhe Emiratet e Bashkuara Arabe po marrin pjesë duke dërguar 12 aeroplanë për t’u bashkuar me koalicionin.

E mirëpresim këtë hap të rendësishëm. Kjo thekson si madhësinë e koalicionit ndërkombëtar po ashtu edhe shqetësimin e thellë në rajon për gjendjen e rëndë të popullit libian.

Njoftimi i NATO-s vjen ndërkohë që disa anëtarë të Kongresit amerikan i kanë kërkuar presidentit Obama që të përcaktojë misionin amerikan në Libi. Por komandanti i operacioneve në Libi tha se nuk mund të flitet për përfundimin para se të kenë filluar veprimet.

Nuk mendoj se mund të pritet e të debatohet për përfundimin e situatës ndërkohë që ai po vret popullin e tij, por kjo çështje mund të jetë bërë pikë debati.

Të enjten, Gadhafi dergoi një aeroplan në zonën e ndalim-fluturimit që u godit dhe u rrëzua. Anëtarët e koalicionit thonë se rezoluta e Kombeve të Bashkuara ka sjellë ndryshim në terren.

Është menjanuar një masakër. Mijëra jetë janë shpëtuar.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara thotë se zyrtarët e qeverisë libiane dhe rebelët do të takohen sot në Etiopi për bisedime rreth një amëpushimi ndërkohë që shton se nuk ka prova se Gadhafi ka respektuar ndonjë armëpushim deri tani.

XS
SM
MD
LG