Lidhje

Kompensimi i romëve që jetuan në kampe në veriun e Kosovës


Kombet e Bashkuara kanë njoftuar për krijimin e një fondi për kompensim të pjesëtarëve të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptas, që kishin qëndruar në një zonë të kontaminuar në veriun e Kosovës pas luftës së vitit 1999, në kampe të administruara nga misioni i atëhershëm i OKB-së UNMIK-u. Pas vitit 2010 banorët ishin vendosur në zona tjera, pjesa më e madhe në jug të Mitrovicës, të banuar me shumicë shqiptare. Korrespondentja jonë Edlira Bllaca vizitoi këta banorë në jug të Mitrovicës, prej nga na sjell këtë kronikë.

Kompensimi i romëve në kampe në veriun e Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:51 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG